Karjäärinõustamine

Karjäärinõustaja on spetsialist, kes aitab sul oma karjääri arendada. Mis on karjäär? See on rida samme, mida sa oma töö-elus teed. Alati ei ole see ülesronimine korporatiivses hiearhias. Mõnikord võib järgmine õige samm su karjääris tähendada enese töölt lahtivõtmist ja aastapikkust rändamist või tööd vabatahtlikuna Aafrikas. Tavaliselt muidugi mõeldakse karjäärist kui ametikohtade järgnevusest, iga järgmine natuke vastutusrikkam kui eelmine. Et otsustada, mis just sinu jaoks õige on, võib olla kohane mõelda kõigepealt oma elu eesmärkidest, unistada sellest, missugune su ideaalne tulevikupilt viie või kümne aasta pärast oleks. Kas eelistad 80-tunnist töönädalat või hoopis paindlikku töögraafikut ja rohket vaba aega pere seltsis? Kas tahad elada maal või linnas, Eestis või mujal, olla iseseisev ettevõtja või palgatööline jne.

Mida tähendab karjääri arendamine? See tähendab kõigepealt teada, mida soovid saavuada ja teiseks pidevat, regulaarset tööd selle nimel. Igal kuul, nädalal ja päeval. Selle saavutamiseks vajad kõigepealt suurt plaani ja seejärel taktikalist plaani. Ja siis tuleb plaanid ka ellu viia. Vajadusel võib plaane muidugi alati korrigeerida.

Kui su unistuste töö on näiteks firmas Google ei maksa loota et saad selle kodus istudes ja headhunteri kõnet oodates. Võib olla ei kvalifitseeru sa Google’ tippjuhiks, aga võimalik on välja uurida, missuguseid inimesi nad vajavad ja võrrelda nende vajadustega oma soove, kvalifikatsiooni ja omadusi. Leides, et Google võiks olla sinu võimalus, tuleks uurida, kuidas pääseda töövestlusele. Ja kui juba töövestlusele õnnestub saada, tuleks meeles pidada, et esimest muljet saab jätta vaid üks kord. Seega – mida paremini end ette valmistad, seda parem. Kogenud karjäärinõustaja võib ette näha suure osa teemadest, mis töövestlusel jutuks tulevad, ka töövestluse harjutamine on igati kohane ja mõistlik tegevus. Ja lõpuks – suur tõenäosus on siiski mitte esimesel (kümnel) korral oma unistuste tööpakkumist saada. Ka siin võib karjäärinõustaja toeks olla, et aidata aru saada, millise kogemuse võrra sa nüüd rikkam oled. Sama tähtis on hoida üleval motivatsiooni ja märgata väikesi edusamme mida teed.

Suur plaan

Planeerimiseks on vaja visiooni, unistust või isegi mitut. Unistamine on tähtis, aga sellest ei piisa. On vaja teha tööd, et unistusest plaanini jõuda, karjäärinõustaja saab siin abiks olla.

Alternatiivid

Võib olla ei ole sa kindel, mida tahad, See on täiesti normaalne. Aga kui tahad teha karjääri, pead tegema mingeid otsuseid. Otsused moodustavad su karjääristrateegia ja see saab sinu plaani aluseks. Vähemalt niikauaks, kui otsustad seda muuta.

Võib olla vajad just sina abi oma järgmiste karjäärisammude planeerimiseks? Sul võib abi olla tähelepanelikust ja keskendunud diskussioonipartnerist, kes aitab sul

  • ennast hinnata
  • koostada võimalike alternatiivsete karjääriteede loendit
  • koostada plaani ja selle elluviimist nõustada

Kui tahaksid vestelda karjäärinõustajaga või midagi küsida, anna sellest teada!